Fin Cardumis - A co naše játra?

Játra

 

Mnozí z nás si snad už konečně uvědomili, že to, jestli jim jednoho krásného dne selže srdce či mozek, záleží hlavně na nich samých. Snad díky dostatečné osvětě nebudou v budoucnu naší spoluobčané tak často trpět na onemocnění srdce a cév. S klidným svědomím si můžeme říci, že my, finclubáci už něco o prvenci těchto nemocí víme. Bohužel trochu stranou této osvětové činnosti zůstávají naše játra. Přitom právě játra v těle fungují coby zpracovatel a likvidátor většiny látek přijatých potravou. O tom, co se do našeho těla s potravou dostane, si nemůžeme dělat příliš velké iluze.

 

Prakticky veškerá potrava obsahuje stopy těžkých kovů, organických hnojiv, antibiotik, růstových faktorů, herbicidů, pesticidů, barviv, konzervačních látek... Raději nebudu ve výčtu pokračovat, vážený čtenář by z toho mohl dostat třeba kopřivku. Dovedete si tedy vůbec představit, s čím se vaše játra potýkají? Pokud jste na své tělo a tedy i na játra docela hodní, nemusíte se až tak moc bát.

Lidské tělo je velmi odolné. Ale běda, pokud hřešíte proti zdravému životnímu stylu!

Nesmíme zapomenout na to, že mnozí z nás jsou postiženi různými nemocemi. Proto musí brát pravidelně léky. A co jsou to vlastně léky? Tělu cizí sloučeniny, které pomáhají léčit nemoci. Právě proto, že jde o látky tělu neobvyklé, se jich tělo nakonec musí nějak zbavit. Jak ? Tělo je po nějaké době vyloučí nezměněné, třeba močí. Nebo jsou léky zneškodněny játry a pak vyloučeny žlučí či močí. No a máme tu další zátěž jater - likvidaci léků.

Nemluvili jsme ještě o alkoholu. Zcela záměrně jej ponechávám až na konec. Z pohledu chudáka jater jde o jed ze všech nejhorší. Nejde ani tak o chemickou strukturu alkoholu, jako spíše o množství, kterým část z nás svá játra zásobuje. Toto množství mnohdy přesahuje veškeré detoxikační možnosti jater. Dlouhodobé podávání alkoholu pak vede k selhání jater, takzvané hepatopatii, později pak k vazivové přestavbě jater, tedy cirhóze. A cirhóza zabíjí pomalu, ale spolehlivě.

Takže - co vlastně můžeme pro svá játra udělat?

Docela hodně: jíst zdravě, dle možností potraviny bez konzervačních či jiných přísad, nepít přemíru alkoholu. Když to nestačí, můžeme sáhnout po látkách, které játra chrání. Výhodou je, že tyto látky není potřeba složitě vymýšlet. Některé z nich totiž znali již naší prapředkové. A mezi nimi čestné místo zaujímá silymarin - extrakt z bodláku ostropestřce mariánského (Carduus marianus).

Po celá dlouhá staletí podávali léčitelé i lékaři různé přípravky z tohoto bodláku u tehdy známých forem poškození jater. Moderní medicína tyto dávné poznatky plně potvrdila. Přesto zůstával dlouhou dobu nevyřešen problém výroby dlouhodobě stabilní a dostatečně účinné lékové formy silymarinu. Asi nejlépe účinkovala čerstvě vylisovaná šťáva. Dnes mnohé firmy vyrábí sušený lisovaný extrakt z ostropestřce. Ten je sice stabilní a skladovatelný, ale má jen omezenou využitelnost v těle.

A zde je volné pole působnosti pro excelentní technologie finské firmy Hankintatukku Oy. Její speciálně vyráběny alkoholový extrakt CARDUMIS je trvanlivý a dostatečně účinný.

A na závěr - i když budete sobě nebo svému okolí podávat jakoukoliv ochranu jater, myslete vždy na staré moudré rčení: “Jez do polosyta, pij do polopita!"